Awards

2016 People’s Choice Award
Breweries

Wild Ride Brewing
Nut Crusher Peanut Butter Porter
Redmond, Oregon
http://www.wildridebrew.com/

Nutcrusher

2016 Home Brewers Awards

Best In Show 2016 Homebrewer

Winner Andy Johnson (Blackberry Lambic)

Final Four
Honorable Mention
Travis Cave
Alex Brehm
Charles Macaluso
Andy Johnson

Combined Categories 1-4

Coming Soon

Combined Categories 6-7

Coming Soon

Combined Categories 11-13
British Bitter-Pale Commonwealth Beer-Brown British Beer

1st Alex Brehm
2nd Kevin Burgess

Combined Categories 14-15
Scottish Ale-Irish Beer

1st Andy Johnson Irish Red Ale

Combined Categories 16-17
Dark British Beer-Strong British Ale

1st RJ Stangland/Gabe Sainz
2nd Charles Macaluso
3rd Craig Seeger

 Combined Categories 18-19
Pale American Ale-Amber and Brown American Beer

1st Travis Cave
2nd Marc Silva
3rd Sean Morrison and Brian Dull

Category 20 American Porter and Stout

Tie for 1st Alex Brehm and Lance McNulty/Ian Romanick
3rd Travis Cave

Category 21 IPA

1st M Flynn
2nd Eric Hinson
3rd Brand Toney

Category 22 Strong American Ale

1st Lee Hedgmon
2nd Charles Macaluso

Combined Categories 23-29
European Sour Ale-Belgian Ale-Strong Belgian Ale-Trappist Ale
Historical Beer-American Wild Ale-Fruit Beer

1st David McPherson
2nd Andy Johnson
3rd Andy Johnson

Combined Categories 30-34
Spiced Beer-Alternative Fermentables Beer-Smoked Beer
Wood Beer-Specialty Beer

1st Jordan Beeskau/John Kyle
2nd Rj Stangland/Gabe Sainz

Cider / Mead Category

1st Andy Johnson
2nd Travis Cave
3rd Alex Brehm

2015 People’s Choice Award
Breweries

1st Place Wild Ride Brewing – Stand Up and Shout Stout
2nd Place 7 Devils Brewing – Symbiosis Fig Stout
3rd Place Mill City Brew Werks – Log Splitter

2015 Home Brewers Awards

Best In Show 2015 Homebrewer

Charles Macaluso – English IPA

Class 1 Lager/Pilsner/Bock/German Wheat and Rye Beer

1st place – Jason Barker / Dopplebock
2nd place – Craig Seeger / Munich Dunkel
3rd place – Jason Barker / German Pilsner

Class 2 Light Hybrid Beer

No Entries

Class 3- English/Scottish/Irish Ale/Belgian/French Ale/Strong Ale

1st place – Jim Thompson / Belgian Strong Ale
2nd place – Jason Barker / Belgian Golden Strong
3rd place – Jim Thompson / Belgian Speciality Ale

Class 4 Porter/Stout

1st place – Charles Macaluso / Foreign Extra Stout
2nd place – Marc Silva & Brandon Passmore / Coffee Stout
3rd place – Jason Munson / Russian Imperial Stoutt

Class 5 India Pale Ale

1st place – Charles Macaluso / English IPA
2nd place – Len Hallock / American IPA
3rd place – Charles Macaluso / American IPA

Class 6 American Ale

1st place – Travis Cave / American Amber
2nd place – Scott Mitchell / American Ale
3rd place – John Hurley / American Amber Ale

2014 People’s Choice Award
Breweries

1st Place GoodLife Brewing – Comatose

2014 Home Brewers Awards

Class 1 Lager/Pilsner/Bock/German Wheat and Rye Beer

1st Todd Quessenberry, Traditional Bock

2nd Adam Saltzman, German Wheat

Class 2 Light Hybrid Beer

1st Nick & Laura Lynch, American Wheat

2nd Andrew Livingston, Light Hybrid Beer

Class 3- English/Scottish/Irish Ale/Belgian/French Ale/Strong Ale

1st Steve Nielson/Aaron Hatt, Belgian Tripel

2nd Marc Silva/Brandon Passmore, American Balreywine

3rd Charles Macaluso, Strong Scotch Ale

Class 4 Porter/Stout

1st Todd Quessenberry, American Stout

2nd Martin Reed, Expat Porter

3rd Charles Macaluso, American Stout

Class 5 India Pale Ale

1st Will Minderhout, American IPA

2nd Travis Cave, American IPA

3rd Brian Haslip, Hop Strick’n IPA

Class 6 American Ale

1st Adam Saltzman, Pumpkin Ale

2nd Tony Coulombe, American Ale

3rd Gregg Swatford, American Ale

2013 People’s Choice Award
Breweries

1st Place – Seaside Brewing Company

2nd Place – Fort George Brewery & Public House

3rd Place – GoodLife Brewing Company

2013 Home Brewers Awards

1st Place – Best Of Competition – Imperial IPA

Alan Johnson

Class 1- Lager/Pilsner/Bock/German Wheat and Rye Beer

1st- Jeremy Evans, Munich Helles

2nd- Jeremy Young, Lager, Oktoberfest

3rd- Brian McEvoy, Light Lager

Class 2- Light Hybrid Beer

1st- David Posalski, California Common

2nd- Tony Coulombe – Kolsch

3rd- Andrew Livingston- American Wheat/Rye

Class 3- Engish/Scothish/Irish Ale/Belgian an French Ale/Strong Ale

1st- Pat Garzelloni, Belgian Wheat

2nd- Andrew Livingston – Mild Ale

3rd- Jeremy Young – English Ale

2012 People’s Choice Award
Breweries

1st Place – GoodLife Brewing Company

2nd Place – Richard Amacher

3rd Place – Rusty Truck Brewing

2012 Home Brewers Awards

1st Place – Best Of Competition – Imperial Russian Stout

Jeremy Young

1st Place – American Ale

Janet Smith

1st Place – Wheat

Brian McKevoy

1st Place – Stout

Jeremy Young